13 SEPTEMBRIE LA 19:00
Salvarea lui Shmuel
de Tomer Abraham
Spectacol invitat din Israel. Spectacol subtitrat în limba română
Distribuția: Iftach Jeffrey Ophir, Ori Yaniv, Neta Weiner, Neta Shpigelman, Benny Elder, Roy Hason
Muzica rap: Neta Weiner
Muzica live: Roy Doron
Regia: Muli Shulman
Producător: Tmuna Theatre, Israel
!! ATENȚIE!!
SPECTACOL NERECOMANDAT PERSOANELOR SUB 16 ani!
“Salvarea lui Shmuel” este un spectacol de comedie pură, inteligent și plin de culoare, însă NU este pentru cei cu prejudecăți!
–––––––––––––––––-
Dezorientat și îngrozit de problemele care-l copleșesc, Johnny, un artist rap ratat, decide să-și ia viața. Ajunge în iad și acolo, uimire majoră, dă nas în nas cu… un Hitler în căutarea iertării, care se împrietenește cu el și îl ghidează pe Johnny în încercarea lui de a ajunge înapoi în lumea celor vii, unde și-a dat seama că a lăsat în urmă un prieten. Cel mai bun prieten și singurul care îi fusese aproape: hamsterul lui, Shmuel, de care uitase complet, din cauza disperării.
Johnny trebuie să demonstreze că merită să plece din iad și că e capabil să treacă încercările ce-i ies în cale, ba chiar să-l înfrângă pe diavolul însuși, inclusiv folosindu-și talentul la rap, pe care nu a reușit să-l valorifice în viață.
Johnny trebuie să afle și să înțeleagă iertarea, suferința celorlalți oameni, prietenia și cum poți să fii vulnerabil în fața celor din jur, fără să devii astfel o victimă.
Toate acestea construiesc o comedie plină de energie, cu muzică live, ce electrizează publicul și aduce în fața spectatorilor o problematică puternică și o ideologie pe care cu toții o avem în față.
Depresia și sănătatea mintală sunt baza spectacolului. Amestecul de personaje din toate epocile umanității, cultura rap, referințele pop-culture și, dacă asta n-ar fi de ajuns, extremismele deviate din ideologiile cancel culture sau cancel person, toate creează fundalul pentru propuneri de reflecție, de analiză și de gândire liberă.
––––––––––––––
ATENȚIE, REDUCERE!!!
Preț bilet în perioada de pre-sale (până în data de 31 august inclusiv): 40 lei
Din 1 septembrie, biletele se vor vinde la preț întreg!
––––––––––––
Biletele se găsesc la numărul de telefon 0723429264 și pe mystage.ro (unde se adaugă comisionul platformei de vânzare).
––––––––––––Vă rugăm ca, din respect pentru actori și pentru ceilalți spectatori, să respectați ora de începere a spectacolului. După această ora, accesul în sală nu mai este permis și biletele își pierd valabilitatea, fără posibilitatea de returnare a contravalorii lor.
ATENȚIE
Prin participarea la evenimentele COMIC 7 B și BIAF2023, vă exprimați implicit acordul privind filmarea, fotografierea și potențiala difuzare a imaginilor astfel captate, live sau înregistrate, pe Facebook, Instagram, TikTok sau pe website-urile festivalurilor, precum și în materiale de promovare a evenimentului.
